Герметизація фісур

10.03.2018

Герметизація фісур у дітей як ефективний метод профілактики карієсу

Герметизація фісур є надзвичайно ефективним методом екзогенної профілактики карієсу і основним етіотропним методом профілактики фіcурного карієсу. Він передбачає профілактику карієсу жувальної поверхні молярів шляхом заповнення інтактних фіcур та інших анатомічних заглиблень здорових зубів адгезивними матеріалами (герметики) для створення бар`єру проти зовнішніх карієсогенних чинників (мікроорганізмів і вуглеводів).

Завдання герметизації:

 • Усунення ( мінімізація) локального ризику виникнення карієсу
 • Створення умов для загибелі мікроорганізмів, що залишились в глибоких ділянках фісур
 • Усунення потенційних резервуарів для карієсогенних мікроорганізмів, що повинно сприяти зменшенню кількості карієсогенних мікроорганізмів у ротовій порожнині і, відповідно, зниженню загального ризику виникнення карієсу
 • Прискорення мінералізації емалі в ділянці фісур у разі застосування склоіономерних цементів
 • Кращий захист країв реставрацій від мікробної інвазії і вторинного карієсу під час проведення технології профілактичного пломбування (поєднання пломб і герметиків)

Інвазивна герметизація - герметизація з попереднім розширенням найглибших, вузьких фісур.
Фісури на жувальній поверхні можуть бути різної анатомічної будови. Виділяють відкриті, або V-подібні, фісури і глибокі та вузькі, I-подібні фісури, які майже досягають дентинно-емалевого сполучення. Саме в таких фісурах карієс розвивається найчастіше. До чинників, що сприяють розвитку оклюзійного карієсу, належить недостатнє очищування і самоочищування фісур, а також тривалий період незавершеної мінералізації їх після прорізування зубів (4 роки). Тому доцільним є проведення герметизації борозен зубів невдовзі після їх прорізування: перших постійних молярів - у віці 5-7 років, перших пре молярів - у 9-10 років, других премолярів - у 10-11 років, других молярів - у 12-13 років. Ідея закриття фісур виникла ще в ХІХ ст. Сучасна ера герметизації бере свій початок з 1970 р., коли було створено перший комерційний силант - Nuva-Seal (Caulk L.D.). Перші герметики затвердівали під впливом ультрафіолетового опромінювання з довжиною хвилі 356 нм. Пізніше виникли само- і фототвердіючі (видимим світлом з довжиною хвилі 430-490 нм) герметики.

Основні вимоги до герметизуючих засобів: стійка адгезія до тканин зуба у вологому середовищі; міцність на стиснення і стійкість до стирання; здатність затвердівати за кімнатної температури у вологому середовищі впродовж 2-3 хв; стабільність кольору і нездатність змінювати колір тканин зуба. Особливо важливою є виражена адгезія до твердих тканин зуба, що забезпечує мінімальну крайову проникність і достатню механічну міцність, оскільки карієспрофілактичний ефект герметизуючого засобу реалізується тоді, коли він закриває борозни на термін не менш, ніж 12-24 місяці.

Сьогодні для герметизації також використовують склоіономерні цементи, компомери, ормокери.                                                                                                  Таким чином, за хімічним складом герметики можна поділити на наступні групи:

 1. Композитні герметики:
 2. - класичні
  - герметики- ормокери
  - текучі композитні матеріали

 3. Компомери
 4. Склоіономерні цементи

Класифікація композитних герметиків:

 1. За типом затвердіння:
 2. - cамотвердіючі

  - фототвердіючі

 3. За хімічним складом:
 4. - на основі Bis-GMA

  - з додаванням UDMA

  - ормокер

 5. За наповненістю:
 6. - ненаповнені і мало наповнені

  - наповнені (що містять більше, ніж 29% наповнювача)

 7. За кольором і прозорістю:
 8. - герметики, що випускаються в різних варіантах прозорості

 9. За вмістом мінералізуючих компонентів:
 10. - фторовмісні герметики

Склоіономерні цементи можна застосовувати для профілактичного покриття фісур зубів, що перебувають на етапі прорізування. Вони також ефективні в разі складності виконання техніки застосування композитного герметика.

Техніка застосування склоіномерного цементу як профілактичного покриття фісур:

 1. Очищення зубів звичайною щіткою;
 2. Очищення зубів циркулярною щіткою з пероксидом водню (без абразиву);
 3. Якщо можливо - кондиціонування;
 4. Щадне висушування (поверхня зуба залишається вологою);
 5. Внесення матеріалу у фісури;
 6. Корекція зімкнення зубів;
 7. Ізолювання поверхні склоіномера лаком;
 8. Контроль збереження герметика кожні 3-6 місяців

Склоіономерні цементи застосовують для неінвазивного закриття фісур.     Показання до неінвазивної герметизації фігур:

 • Глибокі вузькі фісури і ямки;
 • Незавершена мінералізація фісур (зуб, що прорізався менше, ніж 4 роки тому)
 • Неповна оклюзія зуба
 • Пігментування фісури з мінімальними проявами демінералізації
 • Герметизація постійних зубів за наявності ураження карієсом тимчасових зубів

Протипоказання до герметизації:

 • Алергічна реакція на компоненти герметика;
 • Апроксимальний карієс зуба;
 • Наявність великої кількості апроксимального карієсу в інших зубах і відсутність профілактичних заходів щодо запобігання йому;
 • Неадекватна поведінка пацієнта;
 • Технічна неможливість виконання;
 • Відриті фігури, що самоочищуються;
 • Відсутність карієсу у фісурах протягом 4 років і більше після прорізування зуба.                                                                                                                   Інвазивна герметизаціяпередбачає розкриття глибокої або пігментованої фісури бором і, якщо каріозний процес не поширився на дентин, заповнення розкритої фісури герметиком.

  Із стінок фісури знімається до 0,1-0,5 мм тканини.

  Показання до інвазивної герметизації:

  • Погана гігієна ротової порожнини
  • Тривалий термін після прорізування зуба
  • Непевненість в інтактності фісур.

  Якщо під час розшліфовування фісур у разі інвазивної герметизації виявляється, що карієсом уражений також дентин, виконують більш глибоке втручання - профілактичне пломбування.                                            Безпосередня оцінка якості герметизації включає перевірку таких пунктів, як:

  • Наявність герметика в усіх ямках і фісурах
  • Адаптація краю
  • Ступінь полімеризації
  • Наявність пор
  • Зв'язок з зубом
  • Оклюзія.

  Якість герметизації оцінюється через 1 тиждень, 1, 6, 12, 18 та 24 місяці.

  Процедура проста та легко сприймається дітьми. Герметик тримається на зубі близько 1-4 років, захищаючи зуб, який є незрілим, протягом 2-3 років після прорізування. Герметики, як і пломби на молочних зубах, не мають гарантійного терміну експлуатації та їх випадіння потребує повторного встановлення.